Zajímá vás více?
Vybraná níže uvedená propagační videa společností, které se technologií mobilního mapování zabývají, výstižně demonstrují základní princip sběru dat pomocí videogrammetrie a laserového snímání. Uvedená řešení představují technologie pro malá příruční zařízení, jejichž obsluhu zvládne jedna osoba. Některé postupy jsou učeny profesionálům, jiné i pro „zainteresovanou veřejnost“.
Foto/Videogrammetrie
Ukázka od nizozemské konstrukční společnosti Allinq je názorný příklad využití videogrammetrie pro mapování výkopu s telekomunikační infrastrukturou:
Před samotným pořízením videa jsou na zemi zaměřeny a viditelně označeny klíčové body, které při zpracování modelu umožní lokalizaci záznamu. Futuristické využití této technologie pak nabízí závěr videa, kdy je model výstupu uživateli promítán skrze aplikaci pro interpretovanou realitu přímo na obrazovku mobilního telefonu do jeho aktuálního kamerového pohledu a uživatel tak může současně vidět jak skutečný stav, tak i situaci v době pořízení původního videozáznamu.
Zpracování velmi krátkého videa pořízeného „náhodným kolemjdoucím“ kolem stavby prezentujeme na tomto webu v sekci ukázky jako např. otevřený výkop v Praze.
Laserové skenování
Technologie laserového skenování, zkráceně LIDAR (z angl. Light Detection And Ranging) spočívá v měření vzdálenosti, kterou urazí světelný paprsek mezi zdrojem záření a odraženým povrchem. Jedná se o bezkontaktní měřičskou techniku, která naměřené prostorové souřadnice ukládá do tzv. bodových mračen. Přístroj může měřit nejen z jednoho místa, ale může být umístěn i na pohyblivém objektu (letadlo, auto, osoba), který může současně s měřením i zaznamenávat informaci o své poloze, zkráceně SLAM (z angl. Simultaneous Localization And Mapping). Způsob laserového sběru dat příručním zařízením je prezentovaný například v promo videu společnosti GeoSLAM:
Dodavatel nabízí různé typy těchto přístrojů. Vejdou se do batohu, váží okolo 1.5 kilogramu, mají polohovou přesnost 1cm a dle typu přístroje dosah 30 až 100m.
Navzdory vysoké pořizovací hodnotě se technologie LIDAR stále více přibližuje také konzumní společnosti i pro neprofesionální použití. Poslední řady mobilních přístrojů iPhone/iPad Pro jsou již laserovým sensorem vybaveny. Přestože výrobce přidáním této technologie do svých zařízení cílí spíše na zábavné využití, lze ji využít i pro terénní sběr dat malého rozsahu (menší objekt, místnost nebo třeba stavební výkop). Obdobně jako fotografie nebo videa mohou tato data velmi efektivně a názorně doplnit a digitální informaci o stavbě.
Sběr dat pomocí iPhone zařízení je ukázáno níže ve videu společnosti Pix4D. V tomto případě mobilní zařízení a software pro sběr dat současně komunikuje s externí GNSS anténou, čímž je dataset doplněn o geoprostorovou lokalizaci.
Ukázku zpracování lidarového skenu z mobilního zařízení přinášíme zde – výkop v ulici 28. pluku na Praze 10.
Je patrné, že vyspělé technologie pro sběr doplňujících foto-dat jsou snadno dostupné a pořizování a uchovávání fotodokumentací staveb se může stát běžně uplatňovanou praxí.